Idén is összegyűjtöttük az év élőlényeit, melyek kiemelt figyelmet kapnak 2025-ben. A sorozat első része (az év madara, rovara, hala, kétéltűje, fája és gombája) itt érhető el. A sorozat második részében az év emlősét, lepkéjét, vadvirágát és gyógynövényét mutatjuk be.
- Az év emlőse: magyar szöcskeegér (fotó: Dr. Cserkész Tamás, Vadonleső Program)
- Az év lepkéje: pókhálóslepke (fotó: MME)
- Az év vadvirága: mocsári nőszőfű (fotó: Vadonlesők Közössége)
- Az év gyógynövénye: páfrányfenyő (ginkgó) (fotó: Azure-Dragon/Getty Images)
Az év emlőse: magyar szöcskeegér
(Fotó: Dr. Cserkész Tamás, Vadonleső Program)
Az év emlőse egy az ugróegérfélék családjába tartozó, különleges kisemlős lett. Elnevezése is utal arra, hogy jelen tudásunk szerint csak Magyarországon, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Dél-borsodi Tájegységben találkozhatunk vele (egy másik alfaj az Erdélyi-medencében élő erdélyi szöcskeegér).
Apró termetű, hátán hosszanti fekete csíkot visel, főként rovarokkal táplálkozik, valódi téli álmot alszik, és évente egyszer szaporodik. Ez is mutatja, hogy bár nevében egér, de a házi egérnél közelebbi rokonságot mutat a földi kutyával. Természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft, mely kifejezi, hogy fokozottan védett, veszélyeztetett faj.
Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatósága
Az év lepkéje: pókhálóslepke
(Fotó: MME)
Az év lepkéje a tarkalepkék családjába tartozó pókhálós lepke lett, mely hazánk egész területén előforduló faj. Leginkább erdőszéleken, árokpartokon találkozhatunk vele. Különlegessége, hogy az egyes generációk rajzolata és színezete jelentős eltérést mutat, ami a Magyarországon megfigyelhető nappali lepkefajokra nem jellemző.
Feltehetően a klímaváltozás hatására a XX. század közepétől északra tolódott az elterjedése.
Az év vadvirága: mocsári nőszőfű
(Fotó: Vadonlesők Közössége)
A megszokott folyamattól eltérően, a 2025-ös év vadvirágát egy héttagú szakmai kuratórium jelölte ki. Egy Európa jelentős részén megtalálható, de ritka és veszélyeztetett orchidea viseli a címet. Mivel a kiszáradó láprétek növénye, a klímaváltozás és a nem megfelelő tájhasználat visszaszorítja az élőhelyét. A talajvíz süllyedése is az eltűnéséhez vezet, így a mocsári nőszőfű példáján keresztül a szakemberek igyekeznek felhívni a figyelmet a vízmegtartás fontosságára.
Videó forrása: Danubia Televízió
Az év gyógynövénye: páfrányfenyő (ginkgó)
(Fotó: Azure-Dragon/Getty Images)
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság a páfrányfenyőt választotta az év gyógynövényének. A világ legősibb fafaját, a ginkót jellegzetes legyező alakú leveleiről könnyen felismerhetjük. Hazánkban dísznövényként van jelen a páfrányfenyőként is ismert faj. A levelének kivonatát elsősorban memóriazavar, koncentrációképesség-csökkenés, demencia, szédülés és fülzúgás kezelésére használják.
Felhasznált irodalom:
- Vadonleső Program: az év emlőse
- Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME): az év lepkéje
- Vadonlesők Közössége Természetvédelmi Egyesület: az év vadvirága
- MTI, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság közleménye: az év gyógynövénye
- Bükki Nemzeti Park: az év emlőse