Idén is összegyűjtöttük az év élőlényeit, melyek kiemelt figyelmet kapnak 2025-ben.
- 1. Az év madara: böjti réce(fotó: MME/Simay Gábor)
- 2. Az év rovara: sávos szitakötő (fotó: )
- 3. Az év hala: kurta baing (fotó: Sallai Zoltán)
- 4. Az év kétéltűje: sárgahasú unka (fotó: MME/Vörös Judit)
- 5. Az év fája: korai juhar (fotó: Korda Márton/SoE EMK, OEE)
- 6. Az év gombája: sárga gévagomba (fotó: Magyar Mikológiai Társaság)
Az év madara: böjti réce
(Fotó: MME/Simay Gábor)
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közönségszavazását a böjti réce nyerte meg. Vonuló madár, mely tavasszal a "böjti szelekkel" érkezik hazánkba. A kis termetű vízimadár állományának csökkenése miatt 2008 óta védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft. Megjelenését és életmódját az alábbi videóból ismerhetjük meg:
Videó forrása: Danubia Televízió
Az év rovara: sávos szitakötő
Fotó: Magyar Rovartani Társaság
Az év rovara a színes szárnyú szitakötők családjába tartozó sávos szitakötő lett. A rovar testhossza hozzávetőleg 45–49 milliméter, nevét a hím szárnyain található széles, kék színű sávokról kapta. A nőstény megjelenése eltér a hímétől, szárnyai zöldes színűek, csillogóak, fehér folttal díszítettek. Hazánkban a sík- és dombvidékek kisvízfolyásai környékén találkozhatunk vele leggyakrabban. Nem védett faj, de a klímaváltozás hatására folyamatosan csökkenhet az élőhelye.
A Magyar Rovartani Társaság által feltöltött videóból számos érdekességet tudhatunk meg az év rovaráról:
Forrás: Magyar Rovartani Társaság
Az év hala: kurta baing
Fotó: Sallai Zoltán
A közönségszavazást a Magyarországon őshonos kurta baing nyerte, mely hazánk legkisebb pontyféléje (6-8 centiméteresre képes megnőni). Rovarokkal, szúnyoglárvákkal, planktonokkal táplálkozik, az álló- illetve lassan áramló vizekben fordul elő. Védett faj, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
A kurta baingról további érdekességeket is megtudhatunk az alábbi videóból (4:43):
Forrás: Fogási Napló
Az év kétéltűje: sárgahasú unka
Fotó: MME/Vörös Judit
Az év kétéltűje a békák rendjébe tartozó sárgahasú unka lett, mely nevét a jellegzetes „unk-unk” hívóhangjáról kapta. Az állat körülbelül 4-5 cm hosszú, hátoldala szürkésbarna, tüskés szaruszemölcsökkel borított, pupillája szív alakú. Sárga foltokkal díszített hasa a ragadozók elriasztására szolgál. A MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a sárgahasú unka otthonát, a hazai hegy- és dombvidékek vizes élőhelyeit a klímaváltozás, csapadékhiány erősen veszélyezteti. A sárgahasú unka védett, természetvédelmi értéke 50.000 Ft.
Fotó: MME/Vörös Judit
A sárgahasú unka hangja:
Az év fája: korai juhar
Fotó: Korda Márton/SoE EMK, OEE
2013 óta az Országos Erdészeti Egyesület és az Év Fája Kuratórium minden évben három fafajt bocsát közönségszavazásra. Az idei év fája címet a korai juhar nyerte el.
Fotó: Korda Márton/SoE EMK, OEE
A korai juhar a hegy- és dombvidékek üde erdeinek jellemző fája. Gyors növekedésű, a 20-25 méteres magasságot is elérheti, lombkoronája gömbölyded. Lombfakadás előtt, korán virágzik.
Az év gombája: sárga gévagomba
Fotó: Magyar Mikológiai Társaság
A Magyar Mikológiai Társaság közönségszavazását a taplóalkatúak rendjébe tartozó sárga gévagomba nyerte. Április és szeptember között találkozhatunk vele, leginkább fűzfa, nyárfa, cseresznye vagy akác törzsén. A sárga színű, hullámos, legyezőhöz hasonló gomba telepeket alkot a fatörzsön. Ehető, íze savanykás, köretként, pörköltként is fogyasztható.
Felhasznált források:
-
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület:
-
Magyar Rovartani Társaság: az év rovara
Magyar Haltani Társaság: az év hala
Országos Erdészeti Egyesület: az év fája
-
Agroinform: az év fája
Magyar Mikológiai Társaság: az év gombája
-
Turista Magazin: az év gombája