Zöld információk és ötletek óvodapedagógusoknak

Zöldítő

Zöldítő

Az év élőlényei 2025 - I. rész

Az év madara, rovara, hala, kétéltűje, fája és gombája

2025. január 09. - Borsós Zsófia

Idén is összegyűjtöttük az év élőlényeit, melyek kiemelt figyelmet kapnak 2025-ben.
az_ev_2025.png

 

Az év madara: böjti réce

anaque_simay_gabor_1_honlap_big.jpg

(Fotó: MME/Simay Gábor)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közönségszavazását a böjti réce nyerte meg. Vonuló madár, mely tavasszal a "böjti szelekkel" érkezik hazánkba. A kis termetű vízimadár állományának csökkenése miatt 2008 óta védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft. Megjelenését és életmódját az alábbi videóból ismerhetjük meg:

 Videó forrása: Danubia Televízió

 

Az év rovara: sávos szitakötő

savos-szitakoto-him-es-nosteny-1024x410.png

Fotó: Magyar Rovartani Társaság

Az év rovara a színes szárnyú szitakötők családjába tartozó sávos szitakötő lett. A rovar testhossza hozzávetőleg 45–49 milliméter, nevét a hím szárnyain található széles, kék színű sávokról kapta. A nőstény megjelenése eltér a hímétől, szárnyai zöldes színűek, csillogóak, fehér folttal díszítettek. Hazánkban a sík- és dombvidékek kisvízfolyásai környékén találkozhatunk vele leggyakrabban. Nem védett faj, de a klímaváltozás hatására folyamatosan csökkenhet az élőhelye.

A Magyar Rovartani Társaság által feltöltött videóból számos érdekességet tudhatunk meg az év rovaráról: 

Forrás: Magyar Rovartani Társaság 

 

Az év hala: kurta baing

leucaspius_delineatus_sz-preview.jpg

Fotó: Sallai Zoltán

A közönségszavazást a Magyarországon őshonos kurta baing nyerte, mely hazánk legkisebb  pontyféléje (6-8 centiméteresre képes megnőni). Rovarokkal, szúnyoglárvákkal, planktonokkal táplálkozik, az álló- illetve lassan áramló vizekben fordul elő. Védett faj, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.

A kurta baingról további érdekességeket is megtudhatunk az alábbi videóból (4:43): 

Forrás: Fogási Napló

 

Az év kétéltűje: sárgahasú unka

bvar_voros_judit.jpg

Fotó: MME/Vörös Judit

Az év kétéltűje a békák rendjébe tartozó sárgahasú unka lett, mely nevét a jellegzetes „unk-unk” hívóhangjáról kapta. Az állat körülbelül 4-5 cm hosszú, hátoldala szürkésbarna, tüskés szaruszemölcsökkel borított, pupillája szív alakú. Sárga foltokkal díszített hasa a ragadozók elriasztására szolgál. A MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a sárgahasú unka otthonát, a hazai hegy- és dombvidékek vizes élőhelyeit a klímaváltozás, csapadékhiány erősen veszélyezteti. A sárgahasú unka védett, természetvédelmi értéke 50.000 Ft.

02kep_voros_judit.jpg

Fotó: MME/Vörös Judit

A sárgahasú unka hangja:

Forrás: Sárgahasú unka - Zemplén-hg. Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium - Magyarország békahangjai 2003 HUNGAROTON RECORDS LTD.

 

 

Az év fája: korai juhar

koraijuhar-20241122192950.jpg

Fotó: Korda Márton/SoE EMK, OEE

2013 óta az Országos Erdészeti Egyesület és az Év Fája Kuratórium minden évben három fafajt bocsát közönségszavazásra. Az idei év fája címet a korai juhar nyerte el. 

korai_juhar.jpg

Fotó: Korda Márton/SoE EMK, OEE

A korai juhar a hegy- és dombvidékek üde erdeinek jellemző fája. Gyors növekedésű, a 20-25 méteres magasságot is elérheti, lombkoronája gömbölyded. Lombfakadás előtt, korán virágzik.

 

Az év gombája: sárga gévagomba

ad795ca2e6450f9ae28d34ab20e341b3.jpg

 Fotó: Magyar Mikológiai Társaság

A Magyar Mikológiai Társaság közönségszavazását a taplóalkatúak rendjébe tartozó sárga gévagomba nyerte. Április és szeptember között találkozhatunk vele, leginkább fűzfa, nyárfa, cseresznye vagy akác törzsén. A sárga színű, hullámos, legyezőhöz hasonló gomba telepeket alkot a fatörzsön. Ehető, íze savanykás, köretként, pörköltként is fogyasztható.

 

Felhasznált források:

A bejegyzés trackback címe:

https://zoldito.blog.hu/api/trackback/id/tr2018770922

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása