Az év élőlényei sorozatunk 2. részében az év emlősét, kétéltűjét és lepkéjét mutatjuk be.
Közönséges vakond
Az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. által működtetett Vadonleső Program a vakondot jelölte ki 2023-ban az év emlősének. A hengeres testű, fekete bundájú állatot sokan próbálják távol tartani a kertjüktől, pedig a bosszantónak ítélt vakondtúrások mellett hasznot is hajt az ember számára. Rovarokkal táplálkozik, így számos kártékonynak ítélt rovart is elfogyaszt.
A vakond a föld alatt tölti mindennapjait, életmódjáról apró, elcsökevényesedett szeme, bőrredővel lezárható fülnyílása, méretes mellső ásólába tanúskodik. Védett állatt, természetvédelmi értéke 25.000 Ft.
Forrás: Vadonleső program
Fotó: Mick E. Talbot/ Wikimedia Commons
A Szombathelyi Televízió rövid összefoglalója az év emlőséről:
Videó: Szombathelyi Televízió
***
Alpesi gőte
A Magyar Madártani Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya az alpesi gőtét választotta az év kétéltűjének. A "tócsalakó hegyisárkánnyal”, mely a hűvös, csapadékos területeket kedveli, hazánkban ritkán találkozhatunk. Elsősorban az Őrségben, a Bakonyban, a Mátrában, a Bükkben, valamint a Zempléni-hegységben fordul elő. A különleges faj megismertetése mellett a szakemberek szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy az alpesi gőtét a klímaváltozás, a csapadékhiány, valamint a vizek szennyezése egyaránt veszélyezteti.
Forrás: MME
Fotó: Szitta Tamás
A Bükki Nemzeti Park által közzétett rövid dokumentumfilm segít az állat megismerésében:
Forrás: Bükki Nemzeti Park Youtube csatorna
***
Fecskefarkú pillangó
Idén indult útjára a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Lepkevédelmi Szakosztálya által megálmodott "Év lepkéje" program. Az érdeklődők természetvédelmi problémákkal érintett fajok közül választották ki az év lepkéjét egy szavazás keretében.
A fecskefarkú pillangó, mellyel március és szeptember között találkozhatunk, könnyen felismerhető jellegzetes mintájáról. A ragadozók ellen védelmet jelent a megjelenése: a hernyó madárürülékre emlékeztet, a lepke szárnya végén látható élénk szín, szemeket és csápokat utánzó minta pedig a létfontosságú szerveket védi, mivel odavonzza a ragadozót, megadva az esélyt a megmenekülésre.
Védett állatt, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
Forrás: Magyar Madártani Egyesület
Fotó: Gór Ádám
A Keszthelyi Televízió összefoglalója az év lepkéjéről:
Videó: Keszthelyi Televízió
Ajánlott weblapok: