Idén is összegyűjtöttük az év élőlényeit, melyek kiemelt figyelmet kapnak 2023-ban.
Vénic-szil
Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett tizedik közönségszavazás során a vénic-szil nyerte el az év fája címet. Az őshonos szilfaj az árterekben fordul elő, élettere a folyószabályozások és a növényzet kiirtása hatására jelentősen lecsökkent napjainkra. A vénic-szil szabálytalan lombkoronájú, közepes termetű fa.
Forrás: Országos Erdészeti Egyesület, Év fája Kuratórium
Fotó: Wikimedia/Amadvr
***
Borzas len
Forrás: Vadonlesők Közössége TE
Fotó: Guérin Nicolas / Wikimedia Commons
***
Barkóscinege
Az év madarává választott barkóscinegével a hazai nádasokban találkozhatunk. A vizes élőhelyek madara rovarokkal, csigákkal, valamint magokkal táplálkozik. Fészkét is a nádasban rakja, a hím és a tojó felváltva kotlik a fészekaljanként 4-8 tojáson. A nádasban bujkáló madarakat csilingelő hangja könnyen elárulja. Száma Magyarországon hozzávetőleg 5400-6300 párra tehető. Védett madár, természetvédelmi értéke 50.000 Ft.
Forrás: Magyar Madártani Egyesület
Fotó: Pánczél Mátyás / MME
A Keszthelyi Televízió rövid összefoglalója az év madaráról:
Forrás: Keszthelyi Televízió
Decsi Gábor alábbi felvételén megfigyelhetjük a madár hangját is:
Forrás: Decsi Gábor
***
Disznófülgomba
Ebben az évben a savanyú talajú erdők gombái közül választhattak az érdeklődők a közönségszavazás során, végül az év gombája címet a disznófülgomba nyerte el.
A ritka és különleges formájú gomba hozzávetőleg 4-10 cm széles és 2-6 cm magas, hullámos peremű, tölcsér alakú. Hazánkban a savanyú talajú bükkösökben találkozhatunk a nyáron termő gombával, melynek élőhelye fokozatosan csökken.
Forrás: Országos Erdészeti Egyesület
Kép forrása: Deutsche Gesellschaft für Mykologie / Wikimedia Commons -
***
Közönséges temetőbogár
Ebben az évben az év rovara címet a dögbogárfélék közé tartozó közönséges temetőbogár nyerte el. Testhossza körülbelül 12-22 milliméter, alapszíne fekete, szárnyfedőjének jellegzetes mintájáról könnyen felismerhető. Testét sárga szőrök borítják, csápbunkója vöröses színű. Potrohgyűrűik és szárnyfedőik segítségével adnak ciripelő hangot. Nevük onnan származik, hogy a lárváik elhullott kisemlősben vagy madárban fejlődnek ki.
Forrás: Magyar Rovartani Társaság
Kép forrása: James Lindsey at Ecology of Commanster
Videó forrása: Nagy Sándor m&m
***
Lápi póc
Zömök, aprótermetű, oldalról lapított testű hal, mely lápokban és mocsarakban fordul elő. Szájában kefefogazat található, melyet apró fogacskák alkotnak. A fogazat segítségével rovarlárvákat, bolharákokat ejt zsákmányul. A vízszabályozás hatására jelentősen csökkent a magyarországi állománya, valamint élőhelye is. Fokozottan védett halfaj, értéke 250.000 Ft.
Forrás: Magyar Haltani Társaság
Kép forrása: Sallai Zoltán / Magyar Haltani Társaság
A Régió TV Esztergom rövid összefoglalója az év haláról:
Videó forrása: Régió TV Esztergom
Ajánlott weblapok: