Évről évre egyre több szavazásban vehetünk részt, már nem csak az év fájára és madarára voksolhatunk, hanem vadvirágot, gombát, halat, hüllőt, rovart és emlőst is választhatunk.
Ebben a cikkben a 2020-as év élőlényeit mutatjuk be röviden, februárban pedig az év ásványával és ősmaradványával foglalkozunk majd.
A képek forrásai a cikkben szerepelnek
Tatár juhar - az év fája
Az Országos Erdészeti Egyesület hetedik alkalommal rendezte meg az év fája szavazást, mely során 2131 vokssal a tatár juhart választották 2020 fájává.
Képek és információ forrása: Országos Erdészeti Egyesület
Nemes májvirág - az év vadvirága
Kis termetű, 5-15 cm magas növény, mely kora tavasszal hozza kék virágait, három hegyes karéjú levelei pedig szinte egész évben megtalálhatóak. A Dunántúl déli részén, valamint Zalában és a Balaton-felvidéken találkozhatunk vele leginkább. Védett növény, természetvédelmi értéke 5000 Ft.
Kép és információ forrása: Magyar Természettudományi Múzeum,fotó: Farkas Sándor
Csoportos csészegomba, - az év gombája
Piros színű, csészékből álló gomba, mely korhadékbontó faj. Általában nagyobb csoportokban találkozhatunk vele. Különleges megjelenésével a tavaszi erdők ékköve, azonban nem ehető.
Kép és információ forrása: Magyar Mikológiai Társaság
Süllő - az év hala
A voksok 44%-át kapta az év hala szavazáson a süllő. Megnyúlt testű, enyhén lapított, ragadozó hal. Magyarországon széles körben elterjedt, leginkább a nagyobb folyókban, valamint a nagyobb tavakban találkozhatunk vele, az oxigéndús, tiszta vizeket kedveli. Húsa szálkamentes, jó minőségű, ezért közkedvelt.
Kép és információ forrása: Magyar Haltani Társulás, fotó: Sallai Zoltán
Keresztes vipera - az év kétéltűje
A keresztes vipera a Föld egyik legynagyobb elterjedésű hüllője, hazánkban is találkozhatunk vele, elsősorban a Zemplénben, a Szatmári- és a Beregi-síkon, illetve Belső-Somogyban és Dél-Zalában. Leginkább az erdőszegélyek lakója, a téli pihenőt követően általában márciusban jelenik meg. Álelevenszülő, azaz a tojásaik a nőstény testében fejlődnek ki. Védett állat, természetvédelmi értéke 250.000 Ft. Mérgeskígyó, rejtőzködő életmódot folytat, ha mégis találkozunk vele fontos, hogy ne érintsük meg, és legalább három lépés távolságot tartsunk tőle.
Kép és információ forrása: Magyar Madártani Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztály
1. kép: nőstény, 2. kép: hím keresztes vipera
Tavaszi álganéjtúró - az év rovara
Az év rovara 12-20 mm hosszú, domború hátú bogár, színe kékeszöld vagy zöld. Fémesen csillogó, hazánk gyakran előforduló, szembetűnő rovar. Neve arra utal, hogy a valódi ganéjtúrókhoz képest az álganéjtúrók rágói egyszerűbbek, melyek segítségével a táplálékot darabolják, azonban nem alkalmasak a bonyolultabb szűrési folyamatok elvégzésére. A patások ürülékének legfőbb lebontói.
Kép és információ forrása: Magyar Rovartani Társaság, fotó: Balogh Diána (izeltlabuak.hu)
Erdei fülesbagoly - az év madara
Az év madara közepes termetű, álcázó mintás tollazatú, hosszú és keskeny szárnyú bagoly. Jellegzetessége a tollfüle, valamint narancssárgás színű szeme. Ragadozó madár, mely - hasonlóan a többi bagolyhoz - nem rak fészket, hanem varjúfélék vagy ragadozó madarak üres fészkeiben vagy korhadt fák üregeiben költ. Európában, Ázsiában, Északnyugat-Afrikában és Észak-Amerikában is megtalálható, Magyarország egyik leggyakoribb bagolyfaja, erdőkben és lakott területeken is találkozhatunk vele. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50.000 Ft
Kép és információk forrása: Magyar Madártani Egyesület, fotó: Orbán Zoltán
Vidra - az év emlőse
Az év emlősének a vidrát választották, mely a menyétfélék közé tartozik. A vizes élőhelyek lakója, jó úszó, teste áramvonalas, lábujjai között úszóhártya feszül. Védett állat, természetvédelmi értéke 250.000 Ft.
A kép forrása: Index Fotó: Máté Bence Az Év Természetfotósa 2015, a fotró címe: Tűzijáték (Az emlősök viselkedése kategória, 1. díj)
Az információ forrása:Vadonleső
Forrás, bővebb információ: Országos Erdészeti Egyesület, Magyar Természettudományi Múzeum, Magyar Mikológiai Társaság , Magyar Madártani Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztály, Magyar Rovartani Társaság , Magyar Madártani Egyesület,Vadonleső.