"A divat változik, a stílus örök." mondta Coco Chanel, sokan mégis követni próbálják a folyton változó divatot. Egyre több hírt lehet hallani azzal kapcsolatban, hogy nagy környezetterheléssel jár, hogy a ruha értékesítéssel foglalkozó egyes nagyvállalatok egy évszakon belül is több kollekciót vezetnek be. Ezzel folyamatos ruhatár cserére ösztönözve a vásárlókat, miközben a raktáron maradt felesleget hulladékként kezelik.
Egy amerikai pedagógus, Julia Mooney egy különleges akcióval hívta fel diákjai figyelmét a divatipar káros hatásaira: 100 napig ugyanazt a vászon ruhát viselte az iskolában. Természetesen rendszeresen kimosta és a hidegebb napokon alálöltözettel, kardigánnal és vastag harisnyával egészítette ki, de így is sikerült felkeltenie a diákok figyelmét. Elmondta, hogy fontosnak tartja, hogy a tizenévesek ne az öltözék alapján ítéljék meg egymást, valamint szeretné ha azon is elgondolkodnának, hogy a ruhák előállítása sok energiát, nyersanyagot és munkát igényel, ezért fontos a tartós használat. Az akcióról az alábbi cikk számol be részletesen: 100 napig tanított ugyanabban a ruhában, és okkal tette
Kép forrása: Sokszínű vidék
Amellett, hogy a divatipar állandó költekezésre és a megunt ruhák kidobására csábít, a ruhák előállítása közben is szennyezi a környezetet. A pamut előállítása vízigényes, a műszálas anyagok a nagy mennyiségű vegyszer felhasználása miatt okoznak gondot. A fenntartható öltözködés alapja, hogy a megvásárolt ruhadarabokat minél tovább használjuk.
Kép forrása: Pixabay
Mengyán Eszter újságíró, a a Holy Duck! blog szerzője az alábbi TEDx előadásában sok adatot oszt meg a nézőkkel a divatiparral kapcsolatban, valamint beszél a vásárlási szokások változásáról és egy ruhavásárlás mentes kihívás tapasztalatairól:
Forrás: TedxTalks Youtube csatorna
Izgalmas kezdeményezés a Green Culture felelős divattal kapcsolatos innovációja, mely 2019-ben elnyerte a Magyar Telekom Csoport DELFIN díját. Az alábbi videóban Dr. Szabó Kriszta a cég tulajdonosa, tervezője és stílustanácsadója beszél arról, hogy egy-egy kiegészítővel sokféle alkalommal, mindig megújítva viselhetjük ugyanazt a ruhát.
Forrás: Telekom Youtube csatornája
Mit tehetünk, ha fenntartható módon szeretnénk öltözködni?
- Keressük a természetes anyagokat, például: a lenvásznat, a gyapjút, és a nemezt.
- Helyi, keveset utaztatott termékeket vásárolunk, illetve felfedezzük a turkálók kínálatát.
- Nem dőlünk be az akcióknak, kerüljük azokat a ruhadarabokat, cipőket, melyek gyorsan tönkremennek.
- Keressük az újrahasznosított anyagból készült ruhadarabokat, kiegészítőket.
- Megjavíttatjuk a cipőimet, hogy hosszabban tudjuk használni őket.
- A megunt, kinőtt, de jó állapotú ruhákat eladományozzuk, a rosszabb állapotúakat géprongy anyagot feldolgozó szervezetnek adjuk.
Forrás, bővebb információ: