Amikor egy új mobilt, tabletet vagy más elektronikai kütyüt veszünk kézbe, ritkán gondolunk bele, honnan származnak az alkatrészei, és mi történik velük, miután már nem használjuk őket?
Az elektronikai eszközök története nem a bolti polcon kezdődik, és nem a fiók mélyén végződik. Az első lépés a bányászat, ahol olyan nyersanyagokat nyernek ki – köztük ritkaföldfémeket és úgynevezett konfliktusos ásványokat –, amelyekhez gyakran gyermekmunka, környezetszennyezés, sőt, fegyveres konfliktusok is kapcsolódnak. Egyetlen mobiltelefon elkészítéséhez átlagosan 700 különféle anyagot használnak fel, ezek közül sok veszélyes az emberre és a természetre egyaránt. A bányászat az egyik legnagyobb környezeti terheléssel járó iparág, melynek hatására esőerdők tűnnek el, fajok – például a gorillák – élőhelyei kerülnek veszélybe.
És mi történik, ha a készülék már nem kell? Az e-hulladék jelentős része fejlődő országokban végzi, veszélyes anyagokat szabadítva a környezetre és az emberekre.
A következő kvíz segít elgondolkodni ezen a láthatatlan, de nagyon is valós történeten. Minél tudatosabban bánunk az eszközeinkkel, annál jobban vigyázunk saját jövőnkre is.
Érdemes hosszabban használható, könnyen javítható eszközt választani, és fontos, hogy az e-hulladékokat ne hagyjuk a fiókban porosodni, ebben segít például a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, a Védegylet Egyesület és az Afrikáért Alapítvány által közösen elindított „Passzold Vissza Tesó!” használt mobiltelefon visszagyűjtő kampánya, mely 2018 óta működik.