Az állatok világnapja szinte minden óvoda életében jelen van, jó alkalmat kínál, hogy a gyerekek megismerkedjenek az állatvilággal, az állatgondozás szabályaival, valamint játék és alkotás során szerezzenek új ismereteket és élményeket.
A korábbi években is megemlékeztünk a zöld jeles napról:
Állatok világnapja és madármegfigyelési világnap (2017)
Reptethető madarak papírból(2017)
Kép forrása: Pixabay
Ebben az évben három további ötletet mutatunk be:
1. Állatos játékok kitűzőkkel
Egyik évben készítettünk egy állatos játékot: állatokat ábrázoló képeket illesztettünk műanyag csíptethető kitűzőkbe, melyeket konferenciákon szoktak névtáblaként használni. A kitűzőkkel többféle feladatot kipróbálhatunk:
- Minden állat képéből kettőt nyomtattunk, ezért párkereső játékkal szoktuk kezdeni az állatos foglalkozást.
- Ezt követően csoportosíthatjuk is az állatok: melyik háziállat, melyik él Magyarországon, melyik él vízben?
- Egy gyerek hátára rácsíptetünk egy állatot, a többiek körbeállják és állításokat sorolnak, az adott állatról, a középen álló társuk feladata, hogy felismerje, hogy mi van a hátán. Nagyobbaknál a középen álló kérdezhet (van szárnya? vízben él?), és a többiek válaszolnak.
Kép forrása: Öko-Kuckó oktatóterem és játszóház (Zöld-Híd Alapítvány)
2. Állathangok
A Momó Gyerekrádió oldalán elérhető egy a ház körül élő állatok hangjait tartalmazó gyűjtemény, melyek meghallgatása és felismerése jó játék a gyerekeknek. Emellett Youtubon több olyan összeállítás is megtalálható, mely az állatok képét is tartalmazzák: Youtube.
Kép forrása: Pixabay
3. Alkotás állatos matricákkal
Nagy divat volt pár éve az állatos matricák gyűjtése, aki nem ragasztotta be az albumba az összes matricát, használhatja díszítéshez, játékok elkészítéséhez is:
Memória játék
Ha több egyforma matricánk is van, vastag karton lapokra felragasztva memória játékot készíthetünk a gyerekekkel közösen.
Állatokkal díszített rajzfüzet
Az irodai papírhulladékból milton kapoccsal összeállított rajzolós füzetnek is a díszévé válhat a sok színes állatos matrica.
Kép forrása: Öko-Kuckó oktatóterem és játszóház (Zöld-Híd)
Ceruzatartó konzervből, pille palackból vagy tejfölös vödörből
A ceruzákat, zsírkrétákat tárolhatjuk feleslegessé vált csomagolásokban, melyek esztétikusabbak, ha állatos matricákkal és szigetelőszalaggal díszítjük őket.