Szeptember 23.-án ünnepeljük a nemzetközi hulladékgyűjtő napot. Szerencsére a szelektív gyűjtés már felkapott téma, a veszélyes hulladékokról is sok szó esik.
Fontos lenne emellett az élelmiszer-hulladék csökkentésére is gondot fordítani, ebben segít az alábbi 10 ötlet:
Kép forrása: Pixabay
1. Vásárláskor nézzük meg a szavatossági időt és vizsgáljuk meg, hogy nem sérült-e termék csomagolása. Ez segít abban, hogy ne kerüljön azonnal a kukába az élelmiszer.
Kép forrása: Pixabay
2. A megelőzés nagyon fontos, írjunk listát, tervezzük meg előre a heti menüt, így figyelni tudunk arra, hogy ne vegyünk felesleges élelmiszert.
3. Ha úgy látjuk, hogy valamiből többet vásároltunk, vagy nem tudjuk időben elfogyasztani a leszedett, érett gyümölcsöt, zöldséget, akkor feldolgozással is tartósíthatjuk: készítsünk lekvárt, befőttet, vagy olyan készételt, amit lefagyaszthatunk.
Kép forrása: Pixabay
4. Ha a készételt nem bírjuk mind megenni, akkor fagyasszuk le, amennyiben a fagyasztás nem tesz jót az adott ételnek, helyezzük el egy élelmiszeradomány-gyűjtőben.
5. Ha tehetjük, komposztáljuk a gyümölcsök és zöldségek héját, csutkáját, eltávolított részeit.
6. Használjuk fel a maradék ételt újabb fogás elkészítésére, például a korábban köretként tálalt főtt krumpli rakott zöldség vagy zöldség torta alapanyaga lehet. A száraz kifliből guba, máglyarakás készülhet.
Kép forrása: Pixabay
7. Ügyeljünk a megfelelő tárolásra: ne kelljen a nem megfelelő hőmérséklet, vagy a hűvös, fénytől védett tárolóhely hiánya miatt kidobni a megvásárolt élelmiszert.
Kép forrása: Pixabay
8. Az emberi fogyasztásra már nem alkalmas ételmaradékot odaadhatjuk az állatoknak is, amennyiben van rá lehetőségünk.
9. Hívjuk fel mások figyelmét is a problémára, mutassuk meg a gyerekeknek is, hogy milyen fontos ügyelni az élelmiszer-hulladék megelőzésére.
10. Olvassunk a témában további ötleteket. Ebben segítséget jelent a NÉBIH Maradék nélkül az élelmiszerpazarlás ellen c. kiadványa, mely letölthető itt:
Kép forrása: NÉBIH: Maradék nélkül az élelmiszerpazarlás ellen