"Kertész leszek, fát nevelek,
kelő nappal én is kelek,
nem törődök semmi mással,
csak a beojtott virággal.
Minden beojtott virágom
kedvesem lesz virágáron,
ha csalán lesz, azt se bánom,
igaz lesz majd a virágom."
(József Attila: Kertész leszek)
Kép forrása: Pixabay
Az alábbiakban a kert megművelésével, balkon-kertészettel és a közösségi kertekkel kapcsolatos ötleteket, javaslatokat, videókat gyűjtöttünk össze:
Kertek
Akinek saját kertje vagy telke van kiváló lehetőséget kap a változatos mozgásra, aktív pihenésre, valamint friss és vegyszermentes táplálékot is termelhet. Nem elhanyagolható emellett a pompázó tavaszi kert esztétikai élménye.
Mire figyeljünk a fenntarthatóság szempontjából:
1. Ha tehetjük, komposztáljunk. Amellett, hogy nem a szemétbe kerülj a szerves hulladék, a komposztot fel is tudjuk használni a kert megművelésekor. A komposztálás a kertben árnyékos helyen felállított fából, téglából vagy drótból készült komposztládában történhet. Fontos, hogy a gyűjtő tartalma jól levegőzzön, mert az oxigén hiánya a baktériumok elszaporodását okozza, emellett locsolással kell gondoskodnunk a megfelelő nedvességtartalomról.
2. Gyűjtsük össze az esővizet és használjuk fel locsolásnál.
3. Alakítsunk ki magaságyást, mely derékbarát, kényelmesen gondozható és a talaj javítása is egyszerűbbé válik segítségével.
Kép forrása: Pixabay
4. Vegyszerek helyett használjunk környezetbarát megoldásokat. Ebben segít az Ökológiai Intézet alábbi videója:
Forrás: Ökológiai Intézet
Kertészkedés erkélyen, balkonon, teraszon
A kisebb erkélyeken is érdemes belevágni a kertészkedésbe, a dísznövények mellett gyógynövényeket és fűszereket is termeszthetünk, ha fenntartható módon szeretnénk eljárni:
Kép forrása: Pixabay
1. Vegyük figyelembe az adott növények igényeit, kiválasztáskor tartsuk szem előtt az erkély adottságait, a fekvését, a fényviszonyokat.
2. A nagyobb súly és a fagy hatására történő állagromlás ellenére érdemes előnyben részesíteni a természetes anyagú edények, mivel nagy előnyük a megfelelő szellőzés.
3. Ha tehetjük, gyűjtsük össze az esővizet és használjuk fel öntözéskor.
Közösségi kertek
Napjainkban egyre több közösségi kert jön létre a városokban, ahol a családoknak a társasházakban nincs lehetősége a föld megművelésére, de szeretnének olyan zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani, mely helyi, vegyszermentes, és amiben benne van a saját munkájuk is. Ez a panelházas környezetben élő gyermekek számára is nagy élmény lehet, mert amellett, hogy megtanulják az ültetés, vetés, szüretelés technikáját, lépéseit, találkoznak a növények növekedésének folyamatával is. Szintén nem elhanyagolható a közösségformáló erő, ami a közösségi kertekben rejlik.
Az alábbi videó a "Kis-Pesti Közösségi Kert" működését mutatja be:
Videó forrása: Civil Kamera