Gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter 1906-ban kötelezte arra az iskolákat, hogy ünnepeljék meg a madarak és fák napját különböző programokkal (versennyel, kirándulással, ültetéssel és takarítással) és hívják fel a figyelmet a természetvédelem fontosságára. A jeles nap hosszú időre a feledés homályába veszett, majd 1994-ben ismét felelevenítették. Az jeles nap célja változatlan, de ma már nem mozgó ünnep, minden évben május 10.-én emlékezhetünk meg róla.
Kép forrása: Pixabay
Az előző évhez hasonlóan idén is összegyűjtöttünk pár ötletet a jeles nap óvodai megünneplésére:
1. Feladat- és játéksor a témában
- Fióka etetés - a csipesszel összegyűjtött magokat és fonal-kukacokat el kell juttatni a megadott helyre.
A kép forrása: Öko-Kuckó Oktatóterem (Zöld-Híd Alapítvány)
- Fecskefészek építése gyurmából, az öko-gyurma recept itt olvasható.
- Madarak felismerése - fényképek és hanganyagok segítségével a madarak hangjának, valamint a fák jellegzetességeinek bemutatása.
- Találós kérdések a témában.
2. Az év madarának és fájának a felelevenítése
A vándorsólyom szinte a Föld egész szárazföldi területén megtalálható madár, mely több évtized után 1997-ben költött újra hazánkban. A 20 éves évforduló alkalmából a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közönségszavazás nélkül döntött a 2018-as év madaráról. A hegyes szárnyú ragadozómadár testhossza 38-51 cm, szárnyfesztávolsága 89-113 cm. Az 1940-es évektől alkalmazott, a madarak hormonháztartását felborító növényvédőszerek (DDT és dieldrin) hatására a vándorsólyom állomány Európában és az Egyesült Államokban is jelentősen csökkent. A káros szereket az 1960-as évektől bevonták, így megmentették az állatot a teljes kipusztulástól.
Videó forrása: Szolnok Televízió
A virágos kőris nagy fényigényű, szárazságtűrő fa, melynek jellegzetes: illatos, ezüstös, sárgásfehér virágait májusban csodálhatjuk meg. Az 6-12 méter magasságú fa lombkoronája laza, megsebzett kérgéből édes lé távozik, ezért mannakőrisnek is nevezik.
3. Alkossunk madarakat és fákat!
Hűtőmágnes egy fél spatulából, öntapadós mágneslapból és színes papírból
Madarakkal és levelekkel díszített koszorú, kartondobozból
A képek forrása: Öko-Kuckó Oktatóterem (Zöld-Híd Alapítvány)