A farsangi időszakban a bálok és mulatságok idején sok jó falat kerül az asztalra. Fontos a táplálkozás során is szem előtt tartani a környezetvédelmi szempontokat akár az élelmiszer kiválasztása vagy feldolgozása során. A következő 10 tipp a fenntartható táplálkozásról szól, és a kapcsolódó linkek segítségével még mélyebbre áshatnak az érdeklődők a témában:
Kép forrása: Pixabay
1. Kevesebb húst eszem, mivel a mértéktelen húsfogyasztás nagy területet és vizet igényel, azáltal, hogy az állat takarmányát is meg kell termeszteni.
2. Helyben termelt gyümölcsöket és zöldségeket választok, hogy ne terheljem a környezetet a termékek szállításából származó károsanyag-kibocsátással. Baranya megye helyi termelőinek jegyzéke--> Fenntartható Baranya
Kép forrása: Fenntartható Baranya
3. A piacon érdeklődöm a termesztés módja felől, és azt az árut vásárolom meg, melyhez kevesebb vegyszer felhasználása társul.
4. Ügyelek arra, hogy idénygyümölcsöt és zöldséget fogyasszak.
Kép forrása: Pixabay
5. Csapvizet (tisztított csapvizet) fogyasztok, megelőzve a műanyag PET palack hulladék keletkezését.
6. Kerülöm az adalékanyagban, tartósítószerben és csomagolási hulladékban gazdag gyorséttermi és félkész ételeket.
7. Megvizsgálom, hogy milyen összetevőkből áll a választott élelmiszer, keresem a környezetbarát címkéket. Ökocímke gyűjtemény --> ÖKO-Pack Kft
Kép forrása: ÖKO-Pack Kft.
8. Ahogy tudom, megelőzöm, hogy élelmiszer kerüljön a kukába: figyelem a termékek szavatossági idejét; komposztálom a hámozásból származó zöld hulladékot és igyekszem minél több részét felhasználni az egyes gyümölcsöknek, zöldségeknek.
9. Ha többet főzök, mint amennyit meg bírok enni, lefagyasztom vagy elhelyezem egy élelmiszer adomány gyűjtőben a maradékot.
Kép forrása: Pixabay
10. Amennyiben van rá lehetőségem méltányos kereskedelemből származó, fair trade termékeket választok (Pl.: csokoládé, kávé, banán esetében). 12 tény a fair trade kereskedelemről--> Tudatos Vásárlók Egyesülete