A Zöld Óvodában a szemléletformálás nem csak a gyerekeket érinti, hanem sok esetben a szülőkhöz, az óvodában dolgozó külső szakemberekhez (pl.: logopédus, szociális munkás) is az óvodapedagógusok viszik közel a fenntarthatóság témáját.
Az óvoda központi részében elhelyezett zöld faliújság jó lehetőséget teremt arra, hogy felhívjuk az óvodába belépő felnőttek figyelmét egy-egy aktuális zöld jeles napra, környezetvédelmi akcióra.
Márciusban egymást követik a zöld napok, már túl vagyunk az energiatakarékossági világnapon (03.06.), azonban a téma visszatér a hónap végén, amikor a WWF (World Wide Fund for Nature, azaz Természetvédelmi Világalap) felhívására világszerte lekapcsolódnak egy órára a köztéri fényfüzérek és az otthonok lámpái a Föld órája alkalmából. Az akció hírét a szülők körében is terjeszthetjük:
2019.03.30. 20:30-21:30
Kép és videó forrása, bővebb információ: Föld órája
Az energia témáját az alábbi játékok keretében az óvodában is feldolgozhatjuk:
1. A megújult Energiakaland weblapon elérhető Energiakuckó felület az óvodában alkalmazható módszerekbe nyújt betekintést, érdemes letölteni az ingyenesen, online elérhető anyagokat, mely meséket, játékötleteket és nyomtatható kártyákat is tartalmaz:
Képek forrása, bővebb információ: Energiakaland
2. A dinamós zseblámpa nagy élmény a gyerekeknek, csak akkor világít, ha maguk tekerik, így könnyen megérezhetik, hogy ahhoz, hogy fény, áram álljon rendelkezésünkre, ahhoz munka szükséges.
Az alábbi játékban a torna alagút belsejébe éjszakai állatok körvonalait rajzoltuk meg arany tollal. A gyerekek bekúszhatnak a sötét takaróval leterített alagútba, és a magukkal vitt dinamós zseblámpa fényénél megkereshetik az összes felrajzolt állatot. Az alagútból kimászva a bent látott állatok árnyképét és fényképét párosíthatják, megbeszélve a bent szerzett tapasztalatokat.
Kép forrása: Öko-Kuckó (Zöld-Híd Alapítvány)
3. Pécsett a távfűtés biomasszával működik, ezért fontos, hogy a gyerekek megismerkedjenek azokkal az anyagokkal, melyek a távfűtést biztosítják. A biomassza tapogató zsákokban szalma, széna, faapríték, erdei hulladék, napraforgómag héja található. A kitapogatott anyagokat a fényképekkel párosíthatjuk a játék során.
Kép forrása: Öko-Kuckó (Zöld-Híd Alapítvány)