A Ne vásárolj semmit! nap egy zöld jeles nap, melyet először 2011-ben rendeztek meg Magyarországon. A nap célja, hogy azokban az országokban, ahol a túlfogyasztás problémát jelent, ott felhívják a figyelmet a tudatos vásárlás és a mértéktartó fogyasztás fontosságára. Ez a nap egy jelkép: ha nem vásárlunk november utolsó péntekén, ezzel jelezhetjük hogy érezzük, a jelenlegi vásárlási szokások nem fenntarthatóak. A jeles nap a fekete péntek (black friday) ellensúlyaként is szolgál.
Az óvodában a gyerekeknek is megmutathatjuk, hogy egy-egy termék vagy csomagolás környezetszennyező, illetve a tartós, fenntartható alternatívákat is megismerhetik játékos formában.
Két játékot mutatunk be ehhez kapcsolódóan: a Hogyan vásároljunk? kártyákat és a hulladék gyűjteményt.
Kép forrása: Pixabay
Hulladék gyűjtemény
A gyermekek számára tartott óvodai foglalkozások során és családi napok keretében is foglalkozhatunk a csomagolásokkal. A fonott kosárban gyűjtött környezetbarát és környezetszennyező csomagolásokat több feladathoz is használhatjuk:
- A gyerekek csukott szemmel kitapogatják a kezükbe adott csomagolást, kitalálják, hogy mi az és milyen anyagból készült.
- Megbeszéljük az egyes anyagok tulajdonságait, jellemzőit.
- Párokat keresünk, megbeszélve, hogy melyik csomagolás környezetbarát és melyik nem: például a műanyagból készült zacskó párja a tartós, javítható vászon szatyor.
- A gyerekekkel, szüleikkel közösen gyűjthetjük a megdöbbentő, vagy jó példaként szolgáló csomagolásokat.
- Szelektív válogatáshoz is használhatjuk a csomagolásokat.
Képek forrása: Öko-Kuckó (Zöld-Híd Alapítvány)
Hogyan vásároljunk? kártyák
A letölthető kártyákból készíthetünk memória játékot (ebben az esetben duplán szükséges kinyomtatni), illetve minden terméknek, csomagolásnak megkereshetjük a párját. A kártyák mellett pirossal vagy zölddel szerepel a termék/csomagolás neve, ami alapján eldönthetjük, hogy melyiket érdemes választani, ha fenntartható módon kívánunk élni.
Kártyacsomag készítője: Öko-Kuckó (Zöld-Híd Alapítvány)