A környezet és a természet védelme elengedhetetlen, amennyiben a Föld bolygón kívánunk élni a jövőben. A tiszta levegőre, vízre, a természet nyújtotta táplálékokra szükségünk van, annak ellenére, hogy számos tevékenységünkkel pusztítjuk a Földet.
A fenntarthatóság kérdése jó ideje foglalkoztatja az emberiséget. A fenntartható fejlődés fogalma az ENSZ Környezeti és Fejlesztési Bizottságának (Brundtland Bizottság) 1987-ben előterjesztett, „Közös Jövőnk” című jelentésében vált közismertté. E szerint: „a fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen generációk szükségleteit anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő generációk hasonló szükségleteinek kielégítését”.
A fenntarthatóság komplex fogalom, környezeti, társadalmi és gazdasági tényezőket is magában foglal, ennek ellenére elérése érdekében sok kisebb-nagyobb lépést tehetünk a hétköznapokban.
Az alábbi poszter bemutatja, hogy mely területeken tehetünk környezetünkért és ezáltal a saját egészségünkért is:
Poszter forrása: ÖKO-Pack Kft.
A 2018-as év lehetőséget teremt arra, hogy újévi fogadalmak helyett olyan változtatásokat alapozzunk meg otthonunkban a fenti ötletek mentén, melyek hosszútávon éreztetik hatásukat.
Emellett az óvodát is zöldíthetjük:
Kép forrása: Pixabay
1. Ha még nem nyerte el az óvoda a Zöld Óvoda címet, akkor az áprilisi beadás lehetőséget kínál a cím megszerzésére.
Azok az intézmények pedig, akik már birtokosai a megtisztelő Zöld Óvoda címnek, egy környezetvédelmi témájú képzés elvégzésével, vagy a témához kapcsolódó műhelymunkán való részvétellel bővíthetik ismereteiket.
A Zöld-Híd Alapítvány a 2018 áprilisi beadás előtt szeretne egy olyan szakmai tanácskozást szervezni, ahol a címes óvodák és a leendő pályázók közösen gondolkodnak a környezeti nevelésről. Erről a Zöldítő blog mellett a Zöld Óvoda - Dél-Dunántúli Régió facebook csoportban lehet majd tájékozódni.
2. A korábbi évhez képest egy újabb zöld jeles nap megünneplésére is lehetőséget kínál az új év:
3. A rendszeres óvodai programok (adventi készülődés, húsvétvárás, gyereknap családi nap) során is szervezhetünk környezetvédelmi, hagyományőrző játékokat, illetve az alkotás során használhatunk újrahasznosított és természetes alapanyagokat.
Kép forrása: Pixabay
4. Az új játékok, berendezési tárgyak kiválasztásakor is ügyelhetünk a tartósságra, és előnyben részesíthetjük a természetes alapanyagú tárgyakat, környezetvédelmi témájú dekorációt, játékokat.
5. A szülők számára zöld faliújság kialakításával közvetíthetjük a fenntartható, környezetvédelmi szemléletet. Érdemes tippeket (pl.: víztakarékosság, energiatakarékosság), figyelemfelkeltő képeket elhelyezni.