A sikeres Zöld Óvoda pályázat beadása után az intézmény három évig viselheti a Zöld Óvoda címet. A cím annak ellenére, hogy nem jár költségvetési támogatással számos előnyt jelent az óvodának. A pályázat beadása általában nem azért késik, mert az intézmény nem tudja teljesíteni a Zöld Óvoda kritériumrendszer 60%-át, hanem a pályázat megírását késlelteti a nevelőtestület. Az alábbi cikkeben a Zöld Óvoda címhez vezető első 8 lépést mutatjuk be a leendő elsőpályázóknak.
1. Az első lépés a kritériumrendszer elolvasása. Ez azért fontos , mert az óvodapedagógusok általában szembesülnek azzal, hogy a kritériumok nagy részét teljesítik, a többi is vállalható, így növekszik a korábbi motiváció.
A kritériumrendszer itt érhető el: http://zoldovoda.hu/hu/palyazat/palyazati-felhivas-zold-ovoda-es-orokos-zold-ovoda-cim-elnyeresere - 1. számú melléklet
2. A saját intézményünk értékelése következik. Ennél a lépésnél "zöld szemüveget" kell húznunk, hogy a kritériumrendszer ismeretében meglássuk az óvoda erősségeit és azokat a pontokat, amiken változtatnunk kell.
Mire figyeljünk? (Programok, csoportszobák berendezése, udvar-kert, játékok, energia- és víztakarékosság, takarítószerek, stb.)
3. Az első két lépéssel lezárult a helyzetértékelés. Ha még mindig úgy érezzük, hogy szeretnénk beadni a pályázatot ezen a ponton érdemes támogató nyilatkozatot kérni a fenntartótól. (http://zoldovoda.hu/hu/palyazat/palyazati-felhivas-zold-ovoda-es-orokos-zold-ovoda-cim-elnyeresere - 4. számú melléklet)
Ezzel párhuzamosan megállapodhatunk abban, hogy kik vesznek részt a pályázat megírásában és kioszthatjuk a feladatokat is. A pályázat megírása és a cím viselése melletti elköteleződést megpecsételhetjük az 5. sz. nevelőtestületi nyilatkozat aláírásával. (http://zoldovoda.hu/hu/palyazat/palyazati-felhivas-zold-ovoda-es-orokos-zold-ovoda-cim-elnyeresere - 5. sz. melléklet)
4. Az óvoda "zöld szemüveggel" történő vizsgálata során tapasztaltakat már fel is vezethetjük a 3. sz. önértékelési szempontsor megfelelő celláiba. (http://zoldovoda.hu/hu/palyazat/palyazati-felhivas-zold-ovoda-es-orokos-zold-ovoda-cim-elnyeresere - 3. sz. melléklet)
5. A 3. sz. melléklet kitöltése érdekében meg kell vizsgálnunk a településünk és az intézményünk dokumentumait, az 1. kérdés mentén. A kinyert információkat az oldalszámokkal együtt vihetjük fel a táblázatba.
6. A pályázat fontos pontja a partnerlista, ezt jobb, ha közösen állítjuk össze, hasonló a helyzet a továbbképzések listájával is. (Mindkettőt a 3. sz. melléklet tartalmazza.) A sok felsorolt partnerekből válasszunk ki valakit, akivel valóban szoros és rendszeres kapcsolatot tartunk, és aki ismeri környezettudatos tevékenységünket, valamint nem elfoglalt annyira, hogy szakmai véleményt írjon az óvodáról. Ő lesz a támogatónk, akinek a 6. sz. mellékletet kell kitöltenie. (http://zoldovoda.hu/hu/palyazat/palyazati-felhivas-zold-ovoda-es-orokos-zold-ovoda-cim-elnyeresere - 6. sz. melléklet)
7. Ha értékeltük az intézményt, és minden mezőt kitöltöttünk, már csak 1/2/3 vállalást kell megfogalmaznunk, az alapján, hogy mely terület(ek)en kellene fejlődnünk. A kritériumrendszer mellett a 3.sz. mellékelt elkészült részei is segítséget nyújtanak. Tegyünk teljesíthető vállalásokat!
Ha minden elkészült, adjuk oda legalább 2 embernek, aki friss szemmel olvassa el az anyagot. (A DDR Zöld Óvoda Forrásközponttól Borsós Zsófia 20/293-33-23, zoldovoda@pzk.hu segítsége is kérhető.)
8. Ha minden megvan nézzük át a kiírás végén található ellenőrző listát: http://zoldovoda.hu/uploads/articles/353/zo-ozo-palyazati-kiiras-visszavonasig.pdf
Már csak a pályázat postára adása maradt hátra! :)